Komputery kwantowe

W ramach cyklu
Uniwersyteckie wykłady otwarte
Wydział Fizyki UAM przygotował cykl czterech popularnych wykładów na temat
Ciekawe komputery kwantowe.

Prof. Ryszard Tanaś Bit albo qubit - oto jest pytanie
Prof. Ryszard Tanaś Co może komputer kwantowy, czyli czy szyfry są bezpieczne
Dr Antoni Wójcik Kwantowy hazard, czyli w jaki sposób Q pokonał Picarda
Dr Antoni Wójcik Teleportacja - "science" czy "fiction"


Przygotowując moje wykłady korzystałem przede wszystkim z materiałów, które znalazłem w Internecie. Moje materiały do wykładów przygotowałem w html'u i prezentowałem korzystając z rzutnika sprzężonego z komputerem. Mogę je więc udostępnić w swojej witrynie internetowej zastrzegając się, że pewne obrazki czy animacje są zapożyczone wprost z witryn internetowych innych autorów. Internautów przeglądających moje wykłady zachęcam do przejrzenia także tych witryn. To z czego korzystałem w moich wykładach można znaleźć tutaj. Materiały te to tylko rysunki, wzory, czy animacje, z których korzystałem w trakcie wykładów. Nie ma tutaj tekstu, który był treścią wykładów. Dla tych, którzy wykładów słuchali materiał ten będzie z pewnością cenny. Tych, którzy wykładów nie słuchali, a zajrzą tutaj, może zachęci do zainteresowania się tą fascynującą tematyką i samodzielnego nawigowania w Internecie w poszukiwaniu informacji.

Kryptografia kwantowa

20 marca 2002 roku, w ramach cyklu wykładów popularno-naukowych organizowanych przez Wydział Fizyki UAM dla uczniów szkół średnich, wygłosiłem wykład na temat kryptografii kwantowej. Materiały do tego wykładu, w formacie PDF, można przejrzeć tutaj: Kryptografia kwantowa (pdf)
Ponownie o kryptografii kwantowej mówiłem 13 października 2005 w czasie VIII Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM. Prezentacja do tego wykładu jest do pobrania tutaj: Kryptografia kwantowa raz jeszcze (pdf)

Informatyka kwantowa

5 listopada 2002 roku, w ramach cyklu wykładów "Zaproszenie do fizyki" przeznaczonych dla studentów I roku wygłosiłem wykład na temat informatyki kwantowej. Materiały, w formacie PDF, są tutaj: Informatyka kwantowa (pdf),
Program rsa_demo autorstwa Michała Tanasia demostrujący działanie algorytmu RSA i łamanie szyfru wymaga bibliotek GNU MP 4.1 oraz QT 3.x dostępnych dla systemu Linux w Internecie. Po zainstalowaniu bibliotek program kompiluje się standardowo z pomocą make. Program działa samodzielnie, ale może też być wywołany z pliku infkwant.pdf. Wtedy obydwa programy trzeba ściągnąć i uruchamiać lokalnie. RSA demo (tar.gz)

6 października 2003 roku odbywał się na Wydziale Fizyki UAM VI Festiwal Nauki i Sztuki, na którym znowu mówiłem o informatyce kwantowej. Materiały, w formacie PDF, są tutaj: VI Festiwal Nauki i Sztuki (pdf),

W cyklu "Fizyka dla wszystkich", w dniu 21 kwietnia 2004, wygłosiłem kolejny wykład popularny dla młodzieży szkół średnich zatytułowany "Splątane kubity czyli rzecz o informatyce kwantowej". Prezentacja w formacie PDF jest tutaj: Splątane kubity (pdf),

W dniu 28 maja 2004 wygłosiłem na seminarium z informatyki kwantowej w Zakładzie Elektroniki Kwantowej referat na temat ,,Splątanie dwóch atomów''. Oto prezentacja do tego wykładu: Splątanie dwóch atomów (pdf)
Kontynuacją tego tematu był kolejny referat wygłoszony 5 kwietnia 2005 r. na temat ,,Splątanie dwóch atomów indukowane ściśniętą próżnią''. Oto prezentacja do tego wykładu: Splątanie dwóch atomów indukowane ściśniętą próżnią (pdf)

14 października 2004, na kolejnym VII Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki znowu mówiłem o informatyce kwantowej. Tym razem głównym motywem były eksperymenty z teleportacją stanów atomowych. Prezentacja z tego wykładu, w formacie PDF, jest do przejrzenia tutaj:
Teleportacja --- VII Festiwal Nauki i Sztuki (pdf),

13 września 2005, na XXXVIII Zjeździe Fizyków Polskich w Warszawie wygłosiłem referat plenarny pt. ,,Kwantowe splątanie dwóch atomów''. Prezentacja do tego wykładu, w formacie PDF, jest dostępna tutaj: Kwantowe splątanie dwóch atomów (pdf),
Akademicka Telewizja Naukowa ATVN rejestrowała wykłady zjazdowe, które są dostępne w archiwum ATVN. Mój wykład w dwóch częściach można obejrzeć tutaj: Kwantowe splątanie dwóch atomów, część 1 , Kwantowe splątanie dwóch atomów, część 2

26 listopada 2005, na Einsteinowskiej Sesji Naukowej, która odbyła się na Wydziale Fizyki UAM przedstawiłem referat pt. ,,Paradoks EPR dzisiaj''. Prezentacja do tego referatu jest dostępna tutaj: Paradoks EPR dzisiaj (pdf)

W roku 2006 wielokrotnie mówiłem o kwantowym splątaniu dwóch atomów: na seminarium Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej (20 marca), na seminarium optycznym Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (27 kwietnia), na 13th Central European Workshop on Quantum Optics w Wiedniu (23-27 maja), na seminarium Department of Physics, The University of Queensland w Brisbane (11 sierpnia), na Symposium Aspects of Quantum Information w Gdańsku (12-14 października), na seminarium Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego (24 listopada) oraz na walnym zebraniu Oddziału Poznańskiego PTF (7 grudnia). Prezentacja do tego ostatniego wykładu jest dostępna tutaj: Kwantowe splątanie dwóch atomów c.d.(pdf)

28 kwietnia 2010 roku, na kolejnym XIII Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM wygłosiłem popularny wykład dla młodzieży zatytułowany ,,Od informatyki klasycznej do kwantowej''. Prezentacja do tego wykładu jest dostępna tutaj: Od informatyki klasycznej do kwantowej (pdf)

W razie wątpliwości czy pytań proszę o kontakt e-mail'owy

Ryszard Tanaś ( tanas@kielich.amu.edu.pl)